دبستان دخترانه مسرور اصفهان
فعالیت هوش بدنی1فعالیت روانشناختی1فعالیت آموزشی1فعالیت سلامت1

4 فوریه روز جهانی مبارزه با سرطان

آگاهی ، پیشگیری و درمان

جمع آوری: زینب سلمانی

مراقب سلامت دبستان

واژه سرطان به‌تنهایی دلهره‌آور و ترسناک است به‌ویژه اگر فرد یا نزدیکانش به این بیماری مبتلا شوند. اما از ابتلا به برخی از انواع سرطان می‌توان پیشگیری و یا با تشخیص اولیه، بسیاری از سرطان‌ها را درمان کرد.

سرطان چیست؟

سرطان یک بیماری است که از تکثیر غیرطبیعی سلول‌های بدن شروع می‌شود. بدن انسان از میلیون‌ها سلولی ساخته‌شده است که با یکدیگر گروه‌بندی‌شده تا بافت‌ها و اندام‌های مختلف را بسازند.

ژن‌های داخل هر سلول به آن دستورهای لازم را صادر می‌کنند. گاهی اوقات این دستورات در یک سلول مبهم و مغشوش بوده و سلول رفتار غیرطبیعی دارد و پس از مدتی گروهی از سلول‌های غیرطبیعی می‌توانند در خون یا سیستم ایمنی گردش کرده یا تبدیل به توده یا تومور بدخیم یا سرطان شوند.

-ادامه مطلب-

روز جهانی سرطان چیست؟

روز ۴ فوریه ، روز جهانی سرطان، روزی بین‌المللی در تقویم برای آگاهی‌بخشی به مردم در زمینه مبارزه با سرطان و پیشگیری و درمان آن است.

هدف روز جهانی سرطان؟

هدف از نام‌گذاری روزی به نام روز جهانی سرطان حفظ جان انسان‌ها از میلیون‌ها مرگ‌ومیر اکثراً قابل‌پیشگیری به‌واسطه سرطان از طریق ارتقا سطح آگاهی، آموزش درباره سرطان و ترغیب دولت‌ها و افراد در سراسر جهان برای انجام اقدامی علیه این بیماری و فرصتی برای تجمع جامعه بین‌المللی برای پایان دادن به بی‌عدالتی ناشی از رنج قابل‌پیشگیری از سرطان است.

علائم و نشانه‌های سرطان؟

سرطان در آغاز، هیچ نشانه‌ای ندارد. علایم و نشانه‌های آن زمانی ظاهر می‌شوند که سلول‌ها رشد کرده و ریشه دوانده باشند. نشانه‌های این بیماری بستگی به نوع و محل آن دارد، بسیاری از این علایم بین تمامی سرطان‌ها مشترک هستند و برخی علایم، اختصاصی می‌باشند.

مواد سرطان‌زا ؟

هر ماده‌ای که موجب آسیب‌های رادیکال آزاد و تقویت سلول‌های سرطانی شود، «ماده‌ی سرطان‌زا» نام دارد. مواد سرطان‌زا اشکال مختلفی دارند. برخی از آن‌ها ازاین‌قرار هستند:

-مواد سرطان‌زای فیزیکی (تابش‌های فرابنفش و یون‌ساز)

-مواد سرطان‌زای بیولوژیکی (برخی از باکتری‌ها و ویروس‌ها و انگل‌ها)

-مواد سرطان‌زای شیمیایی (محصولات مصنوعی ساخته‌شده‌ی صنایع (مثل جوهرنمک) ، اجزای دود، آفت‌کش‌ها، مواد شیمیایی به‌کاررفته در صنایع غذایی ( مثل بعضی نگهدارنده ها ) و…)

- علاوه بر آنچه گفته شد، برخی عوامل دیگر نیز هستند که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند. این عوامل عبارت‌اند از:

- افزایش سن

- سبک زندگی استرس‌زا

- وضعیت تغذیه ضعیف به دلیل - مصرف کم میوه و سبزی

- مصرف دخانیات و الکل

- عفونت‌های مزمن

- اضافه‌وزن بیش‌ازحد که خطر ابتلا به سرطان پستان، مری، روده‌ی بزرگ، تخمدان و مخاط رحم را افزایش می دهد.

- برخی از غذاها نیز ممکن است خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان را افزایش دهند.

ازجمله‌ی این غذاها عبارت‌اند از:

- گوشت سوخته

- شیرین‌کننده‌های مصنوعی: روی آوردن به مصرف شیرین‌کننده‌های مصنوعی برای اندوختن قدری کالری تصمیم عاقلانه‌ای محسوب نمی‌شود. مطالعات مختلف ارتباط بین شیرین‌کننده‌های مصنوعی و خطر ابتلا به سرطان را در بررسی‌های آزمایشگاهی نشان داده‌اند.

- غذاهای کنسروی: جداره‌ی داخلی بیشتر قوطی‌های کنسرو حاوی ماده‌ای بنام بیسفنول-A است که خطر ابتلاء به سرطان را افزایش می‌دهد. اغلب بسته‌بندی‌های پلاستیکی نیز حاوی این ماده هستند. از بین غذاهای کنسروی، کنسرو گوجه و فراورده‌های آن بدترین نوع به شمار می‌روند.

- غذاهای بسیار شور: مصرف منظم غذاهای بسیار شور، نظیر گوشت خوابیده در نمک و ماهی نمک‌سود، با آسیب به جداره‌ی معده و ایجاد التهاب ممکن است به بروز سرطان معده منجر شود.

- گوشت فراوری‌شده و دودی: مصرف بیش‌ازحد گوشت‌های فراوری‌شده، ازجمله ژامبون و بی کن و سوسیس، خطر ابتلا به برخی از سرطان‌ها را ممکن است افزایش دهد. وقتی غذاهای دودی در حرارت زیاد پخته شوند، نیترات موجود در آن‌ها که برای افزایش طول عمر غذا افزوده‌شده، به نیترات خطرناک‌تری تبدیل می‌شود.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*