دبستان دخترانه مسرور اصفهان
فعالیت هوش بدنی1فعالیت روانشناختی1فعالیت آموزشی1فعالیت سلامت1

نقش پدر در تربیت فرزند (قسمت اول)

نقش پدر در تربیت فرزند

جمع آوری: فروغ صدرارحامی

مدیر شعبه 1 دبستان

«قسمت اول»
اغلب اوقات وقتی از تربیت کودک حرف می زنیم، نقش مادران را خیلی پررنگ مطرح می کنیم. ولی در طی سالهای اخیر، نقش پدر در مراقبت از کودک دستخوش تغییر شده و بهبود یافته است.
قرن هاست که تلاش پدران در تربیت کودکانشان به این شکل نمود پیدا کرده است که اگر چه آن ها نیت خیر داشته اند، ولی در عمل چندان موفق نبوده اند. پدرها فقط به عنوان جایگزینی برای مادران مطرح نیستند، بلکه نقش خاصی در رشد و شکوفایی کودک دارند.
طی سالهای اخیر، موضوع ایجاد پیوند با نوزاد بسیار مورد توجه قرار گرفته است. البته قسمت اعظم این توجه بر پیوند مادر-نوزاد تمرکز داشته و به نقش پدر به صورت افتخاری پرداخته شده است. گرچه پیوند مادر-نوزاد نیز حایز اهمیت است، ولی پیوند پدر-نوزاد نیز اهمیت دارد. اهمیت این ارتباط، هم از جانب نوزاد است و هم از طرف پدر.
پدری که مجذوب کودکش شده است ، با همه ی وجود محو‌ تماشای خصوصیات منحصر به فرد او‌ می شود و احساس می کند که کودکش با بقیه ی کودکان کاملا متمایز است و به شدت مشتاق می شود که او را در آغوش بگیرد، با او حرف بزند و به نحوی با او ارتباط برقرار کند.
مارتین گرینبرگ در کتاب خود به نام «تولد یک پدر» می گوید نه تنها نوزاد بخش بزرگی از زندگی پدر می شود، بلکه پدر نیز احساس می کند که یکباره بزرگ تر شده است و احساس بزرگ تر شدن، پخته تر شدن و قوی تر شدن می کند.
- یکی از توصیه هایی که جهت ایجاد پیوند برای پدران می شود :
بلافاصله پس از تولد کودک باید او را مستقیما روی سینه ی مادر قرار داد و هر سه شما می توانید در این لحظات در کنار یکدیگر لذت ببرید در خلال این پیوند اولیه، بسیاری از نوزادان در حالتی از هشیاری آرام به سر می برند این حالت هشیاری آرام نخستین زمان پذیرا بودن نوزاد است .
در طول مدت این پیوند سه گانه، با نوزاد خود حرف بزنید، او را نوازش کنید و بگذارید احساساتتان بروز پیدا کند.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*